TRENERI UN BĒRNI NEPADODAS ĀRKĀRTAS SITUĀCIJAS LAIKĀ

23.02.2021

Covid - 19 pandēmija un ārkārtas stāvoklis valstī gandrīz katra dzīvē ir izdarījis kādas izmaiņas. Mūsu sportistiem tas nav izņēmums. Lasi rakstu un uzzini kā sokas brīvās cīņas, sporta deju, šaha un mākslas vingrošanas censoņiem.

       Brīvās cīņas trenere – Laura Skujiņa raksta, ka daļa bērnu trenējas klātienē - ārā, daļa trenējas attālināti - Zoom online treniņos. Bērni, kuri trenējas ārā - izrāda apbrīnojamu apņēmību, trenējoties salā, sniegā un mitrumā. Pamatvieta treniņiem ir Jaunolaines stadions, kur liela sniega daudzuma gadījumā treneris ar bērniem, izmantojot sniega lāpstas, attīra teritoriju sportošanai. Aktīvi izmantojam arī Jaunolaines Mežezeru - krosa skriešanai. Treniņiem ārā, protams, ir savas priekšrocības, taču gan treneriem, gan bērniem situācija nav viegla. Ilgstoši dzīvojot šādos apstākļos, neredzot šai situācijai galu, bieži vien saņemties ir grūti, treneriem ļoti jācenšas motivēt bērnus un vecākus, kā arī jārod motivāciju pašiem. Līdzīga situācija ir ar Online treniņiem. Ir vecāki, kuri ir pieņēmuši lēmumu, ka viņu bērni trenēsies tikai attālināti. Ja lielākiem bērniem tas nesagādā grūtības, tad jaunākajiem ir grūti noturēt interesi, bērniem pietrūkst komunikācijas savā starpā, kā arī izpratne par uzdevumiem, vingrinājumu izpildījuma tehniku utt. Un ir vēl trešā daļa bērnu un vecāku, kuri ir pieņēmuši lēmumu treniņus pārtraukt, kamēr valstī ir noteikts ārkārtas stāvoklis, iemesli tam ir dažādi. Šobrīd mēs nepiedāvājam, klātienē un arī attālināti,  treniņus mūsu mazākajiem - pirmsskolas vecuma bērniem, jo šī brīža treniņu apstākļi, mūsuprāt, šāda vecuma bērniem nav piemēroti.

     Sporta deju pasniedzēja - Inga Cepīte raksta, ka pandēmijas apstākļi un ar to saistītie ierobežojumu ir nopietni mainījuši Sporta deju kluba „OLAINE” dalībnieku treniņu norisi. Šobrīd, lai saglabātu bērnu fizisko formu un nostiprinātu deju kustības, strādājam attālināti, izmantojot platformu Zoom. Attālinātajam darbam regulāri pieslēdzas 28 dejotāji vecumā no 4 – 15 gadiem. Jaunākā vecuma bērni pieslēdzas un nodarbojas kopā ar vecākiem, bet skolēni pieslēdzas patstāvīgi. Paldies vecākiem par atbalstu šajā grūtajā treniņu procesā! Dejošana mājās nav pašsaprotama, jo nepieciešams organizēt laiku un telpu, nodrošināt bērnu ar tehnoloģiskajiem rīkiem, kā arī motivēt koncentrēties darbam. Mēs esam atbildīgi, un ļoti gaidām klātienes treniņus!

     Šaha trenere - Guna Skujiņa raksta, ka arī šaha dzīvi pandēmija ir pamatīgi sabremzējusi un būtiski mainījusi –  esam pārgājuši uz darbību virtuālajā vidē, kas gan nekādā veidā nevar aizstāt klātienes nodarbības. Lielai daļai Olaines jauno šahistu svarīga bija tieši savstarpējā komunikācija – kā nekā daudzi kopā trenējas jau 3 – 5 gadus! Kādi no pieredzējušākajiem nu spēlē dažādos interneta turnīros, kādi risina šaha uzdevumus un skatās lielmeistaru partijas, bet kādiem šahs virtuālajā vidē bez dzīvās saskarsmes galīgi neiet pie sirds... Toties šī gada iesācēju grupa Zoom platformā strādā ar maksimālu atdevi! Tā kā lielākā daļa no jaunās šaha paaudzes ir vēl bērnudārza  un jaunākajā skolas vecumā, tad mācību procesā “labprātīgi / piespiedu kārtā” ir iesaistīti arī vecāki, kas kopā ar treneri un bērniem studē mācību materiālus, risina šaha uzdevumus un tehniskās problēmiņas, ja tādas gadās. Pandēmijas ierobežojumu dēļ klātienē, sākot mācības no nulles, nepaguvām tikt pārāk tālu, tad nu intensīvākais darbs notiek tieši virtuāli. Nu jau esam šaha pamatus apguvuši tik daudz, ka pamazām mūsu iesācēji sāk spēlēt Rīgas Šaha skolas interneta turnīros un, piemēram, Keitija Lazdiņa jau izpildīja IV sporta klasi, kas ir pirmais pakāpiens šaha kvalifikācijā, arī Keitijas mazā māsa Adrija neizlaiž nevienu iespēju pārbaudīt savas prasmes. Tiesa, abas meitenes bija jau ar priekšzināšanām un mājās ir vēl viena zinoša šahiste! Bet arī pārējie šaha grupas biedri no viņām jau daudz neatpaliek! Protams, ka visi ar ilgošanos gaida atgriešanos klātienē, īpaši lielie bērni, no kuriem daudzi mācās attālinātajā režīmā jau no skolas rudens brīvlaika, tik ļoti pietrūkst gan kopīgo treniņu, gan sacensību – pērn nenotika abi lielie Olaines šaha svētki (maijā un novembrī), kas daudziem Latvijas šahistiem ir viens no iemīļotākajiem bērnu šaha turnīriem.

     Mākslas vingrošanas trenere - Marika Zavadska raksta: “Mēs aktīvi turamies un cīnāmies kopā, tāpēc katru dienu tiekamies Zoomā. Ja ir superīgs laiks, tad dodamies arī ārā, lai bērni varētu vairāk kopīgi pavadīt laiku, komunicēt un gūt lieliskas emocijas, kuras nodrošina spēku nepadoties un turpināt trenēties. Svaigā gaisā mēs kopīgi gan izklaidējamies, gan aktīvi darbojamies. Esam bijuši uz kalna, pastaigās, stadionā, kur skrējām, vingrojām un spēlējām spēles, lai vairāk saliedētos. Tāpat Zoom platformā, lai mazliet izietu no rutīnas - zīmējam, aprunājamies , motivējam viens otru.”

Novēlam visiem izturību un spēku nepadoties! 

Tev ir kādi jautājumi, ieteikumi vai vēlies pavēstīt ko labu? Raksti mums! :)