OLAINIEŠI GODAM NOSTARTĒ LATVIJAS 2020. GADA ČEMPIONĀTA FINĀLOS ŠAHĀ JAUNIEŠIEM

18.08.2020

Nedēļas garumā Rīgā, Biznesa augstskolas “Turība” aktu zālē, Latvijas labākie jaunie šahisti visās vecuma grupās cīnījās par čempionu tituliem klasiskajā šahā. Sākotnēji fināliem bija jānotiek martā, taču “Covid-19” dēļ tie tika pārcelti. Tiesības spēlēt valsts finālos, visaugstākā līmeņa šaha sacensībās Latvijā bērniem, no Olaines Sporta centra bija izcīnījuši Aiga Gansone (G10), Daniils Aleksejevs (U10), Daniela Nikola Liepiņa un Marija Vaičuka (G12), Elizabete Kokina (G14), kā arī olainietis Emīls Jānis Mieriņš (U16), kurš jau dažus gadus trenējas Rīgas Šaha skolā.

Šahu var spēlēt ar ļoti dažādām laika kontrolēm vai vispār bez laika ierobežojumiem, ātrais šahs ar ļoti limitētu spēles laiku (15, 10, 5 vai mazāk minūtes uz partiju) prasa ātru, bieži pat zibenīgu reakciju, jo arī zaudējums uz laiku ir īsts zaudējums, tālab nepietiekamais laiks jauniešu šaha spēli neizbēgami iezīmē ar daudzām neuzmanības kļūdām, savukārt ieguvums – daudzu partiju sacensības var izspēlēt vienā dienā. Savukārt klasiskajā šahā partijas tiek spēlētas ilgi, šajā čempionātā uz vienu partiju katram spēlētājam tika atvēlēta 1,5 stunda plus papildus 30 sekundes par katru gājienu klāt. Ja visjaunākajā grupā – U8 – visas partijas nereti tika izspēlētas stundas laikā, tad vecākie bērni un jaunieši vienu partiju spēlēja četras stundas un ilgāk, vairākās dienās pēc reglamenta bija jāizspēlē divas spēles, kas daudziem jaunajiem šahistiem nozīmēja pie šaha galdiņiem intensīvā prāta darbībā dienā pavadīt pat astoņas stundas...

            Protams, ka pandēmijas laika radītie ierobežojumi arī šahistus “izsita” no ierastā treniņu ritma, kas nevarēja neietekmēt daudzu spēli, taču, neskatoties uz to, cīņas bija sportiska azarta pilnas, Olaines bērni ar prieku izbaudīja iespēju atkal mēroties spēkiem ar vienaudžiem un vienkārši būt kopā ar līdzīgi domājošajiem. Visās vecuma grupās uzvarēja favorīti, no kuriem daudzi ne reizi vien pārstāvējuši mūsu valsti Eiropas un pasaules šaha čempionātos, mūsējie likumsakarīgi līderiem piekāpās (taču ne bez cīņas!), bet ar pārējiem demonstrēja ļoti saturīgu spēli, ko apliecināja partiju pēcspēļu analīze. Rezultātā Aiga Gansone G10 grupā Latvijā šogad ir piektā labākā jaunā šahiste, arī Marija Vaičuka ir piektā savā G12 grupā, bet Daniela Nikola Liepiņa un Elizabete Kokina ir astotās labākās attiecīgi G12 un G14 vecuma grupās, arī Daniils Aleksejevs palika astotais U10 grupā. Olainietis Emīls Jānis Mieriņš (pirmo gadu spēlēja U16) ilgi pretendēja uz godalgām, bet pēdējās kārtas zaudējums uzvarētājam, seškārtējam Latvijas čempionam, Emīlu šogad atbīdīja uz 5. vietu, kas tik sīvā konkurencē vienalga ir ļoti labs sniegums un nepārprotams pieteikums uz nākamā gada medaļām.

            Protams, ka vairāki mūsējie varēja pakāpties arī kādu vietu augstāk, taču rezultāti ir likumsakarīgi un kopumā noteikti gandarījoši. Katram bija skaistas partijas, kur izdevās parādīt labu sniegumu, arī zaudēto partiju analīzē paši spēlētāji varēja atrast savas kļūdas un izdomāt labāku alternatīvu, kas ir tik svarīgi tālākai izaugsmei.

            Visi rezultāti pa vecuma grupām atrodami šeit: http://chess-results.com/tnr530637.aspx?lan=1&art=1&rd=9  (sadaļā “Tournament selection” jāizvēlas interesējošā grupa) .

            Olaines jaunie šahisti atsākuši arī treniņdarbu, augusta beigās tiks izsludināta arī pieteikšanās uz jauno iesācēju grupu – sekojiet līdzi informācijai https://www.olainessports.lv/. Tuvākas sacensības tikai Olaines sporta centra bērniem – 6. septembrī, bet lielie Olaines rudens Šaha svētki tiek plānoti 21. novembrī.

Guna Skujiņa

Tev ir kādi jautājumi, ieteikumi vai vēlies pavēstīt ko labu? Raksti mums! :)