LATVIJAS IZLASE V “TOGIZ KUMALAK” PASAULES ČEMPIONĀTĀ UN I “MANGALA” PASAULES ČEMPIONĀTĀ

15.05.2019

No 25. aprīļa līdz 4. maijam Antālijā, Turcijā, notika V “Togiz Kumalak” pasaules čempionāts un I “Mangala” pasaules čempionāts. “Togiz Kumalak” ir kazahu intelektuālā galda spēle, bet “Mangala” ir turku intelektuālā galda spēle. Čempionātos piedalījās dalībnieki no 16 valstīm.

Latvijas izlase (seši sportisti) šajos turnīros startēja pirmo reizi. Mūsu komandas sastāvā bija četri jaunieši no Olaines novada (kā Latvijas spēcīgākie spēlētāji) un divi treneri. Visi jaunieši trenējas Olaines novada intelektuālo galda spēļu klubā “Loģika”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pjotrs Filatovs (treneris), Niks Janovskis, Daniels Ramiņš, Valerija Čagina, Karīna Aleksejeva, Ļubova Azimova (galvenā trenere).

Komanda piedalījās trijās disciplīnās “Togiz Kumalak” spēlē (“Klasika”, “Rapid”, “Blitz") un divās – “Mangala” spēlē (“Klasika”, “Blitz”). Čempionātu laikā katrs sportists nospēlēja ap 20 stundām.

“Klasikā” katram dalībniekam ir dots laiks 1,5 stundas un vidēji partija ilgst ap 2–3 stundām. Tas ļauj labi apdomāt katru nākamo gājienu un atrast optimālu stratēģiju, taču arī prasa no sportista daudz spēka. Trīs stundas intensīvas smadzeņu darbības ir liela slodze.

“Blitz” katram sportistam ir pa 7 minūtēm. Galvenais šajā disciplīnā ir “novaldīt nervus” un zibenīgi pieņemt lēmumus. Visa partija ilgst tikai 14 minūtes.

“Rapid” ir kaut kas starp “Klasiku” un “Blitz”. Katram spēlētājam ir pa 20 minūtēm. Šeit ir ļoti svarīgi atrast līdzsvaru starp katra gājiena analīzi un ātru lēmumu pieņemšanu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raufs Ozgens, Starptautiskās “Mangala” federācijas prezidents, dāvina Latvijas izlasei “Mangala” inventāru.

Visās disciplīnās mūsu jaunieši cīnījās ar pieaugušiem un bieži vien arī uzvarēja. Tas ir liels sasniegums! “Togiz Kumalak” un “Mangala” ir spēles ar tūkstoš gadu vēsturi, un tās ir daļa no Kazahstānas un Turcijas intelektuālajām un kultūras vērtībām, piemēram, “Togiz Kumalak” iekļauta Kazahstānas skolu obligātajā programmā, un šo spēli padziļināti pēta ap 200 tūkstošu cilvēku.

Latvijā “Togiz Kumalak” sāka spēlēt 2018. gadā, pateicoties Olaines novada domes, kā arī Kazahstānas Republikas vēstniecības Latvijā un Lietuvā atbalstam.

Spēles “Mangala” vēsture Latvijā ir vēl īsāka, bet visai jautra. Mūsu jaunie sportisti tikai pasaules čempionāta laikā iepazinās ar šo spēli, tā viņiem iepatikās, un sportisti vienas diennakts laikā tik labi apguva šo spēli, ka pasaules čempionāta organizatori izņēmuma kārtā atļāva piedalīties “Mangala” čempionātā. Latvijas izlase parādīja sporta raksturu un spēļu laikā arvien vairāk pilnveidoja savas iemaņas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karīna Aleksejeva spēlē ar sportisti no Kirgizstānas (spēle “Mangala”).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pjotrs Filatovs gatavs sākt spēli ar sportistu no Uzbekistānas (spēle “Mangala”).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daniels Ramiņš pret Turcijas dalībnieku (spēle “Mangala”).

 

Sacensībām beidzoties, pēc Latvijas tradīcijas mūsu izlase sportistiem no citām valstīm uzdāvināja aproces ar Latvijas nacionālajiem ornamentiem. Īpaši tiem, kuri palīdzēja mūsu komandai un dalījās ar savu pieredzi un zināšanām.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dāvana no Latvijas izlases – aproce Kazahstānas sportistei.

Pagaidām mūsu labākie rezultāti “Togiz Kumalak” čempionātā ir vidējā vieta turnīra tabulā, spēles “Mangala” sacensībās mēs esam tuvāk turnīra tabulas beigām, bet tas ir tikai mūsu ceļa sākums.

 
Sagatavoja:
Ļubova Azimova,
Intelektuālo galda spēļu kluba “LOĢIKA” vadītāja

Tev ir kādi jautājumi, ieteikumi vai vēlies pavēstīt ko labu? Raksti mums! :)