TOMASS SIGATS – PĀRLIECINOŠI LABĀKAIS OLAINES SPORTA CENTRA ŠAHA ČEMPIONĀTĀ

04.02.2019

Ar spraigām un nervozām cīņām 2. februārī noslēdzās Olaines Sporta centra šaha pulciņa čempionāta četru posmu sērija. Kaut arī pirms pēdējā posma pirmo divu vietu ieguvēji bija pamatīgi atrāvušies no pārējiem, tomēr saglabājās intriga – vai Adrianam Brokam izdosies Tomasam Sigatam no rokām izraut jau tik tuvo uzvaru?

Četru posmu sērijā, kurā ieskaites koppunktus deva pirmās desmit vietas, katram dalībniekam tika skaitīti trīs labākie posmi, piemēram, šajā posmā slimības dēļ nevarēja piedalīties Elizabete Kokina, kurai kopvērtējuma augsto trešo vietu nodrošināja labā spēle iepriekšējos posmos. Arī ceturtais posms uzskatāmi parādīja, ka ir jāciena katrs pretinieks un spēle tiešām uzvarēta ir vien tad, kad pulksteņi apturēti un rokas paspiestas. Tomass to noteikti bija sapratis jau iepriekš un ļoti atbildīgi izturējās pret katru partiju, pārliecinoši uzvarot vienu pretinieku pēc otra, vien pēdējā kārtā noslēdzot miera līgumu ar tuvāko sekotāju Adrianu, 6.6 punkti no 7. Tomasam tā bija arī trešā uzvara kādā no posmiem un pelnīts čempiona tiutuls kopvērtējumā!

Ja Tomasam vien bija jānotur savs pārsvars, tad Adrianam uzdevums bija grūtāks – šajā posmā Tomasu par katru cenu apdzīt, šoreiz neizdevās, jo 4. kārtā neplānots zaudējums pret jau otro posmu pēc kārtas ļoti stabili spēlējošo Mariju Vaičuku. Marijai turnīrā bija visstiprākie pretinieki (pretinieku iegūto punktu summa), kopvērtējumā augstā sestā vieta un labākās meitenes tituls (5 punkti), jo Elizabetei Kokinai vērtīgāka balva – 3.vieta kopvērtējumā. Marijai pavisam maz arī pietrūka līdz 4. posma godalgotajam trijniekam, ja ne zaudējums pēdējā kārtā Dāvidam Lukaševicam (5.5 punkti), kuram šoreiz spēle īpaši gāja no rokas, pat no malas varēja redzēt, kā Dāvids izbauda procesu un priecājas, ka izdodas! Rezultātā posmā augstā trešā vieta un kopvertējumā piektā. Šoreiz tikai sestais, bet kopvērtējumā ceturtais – pirmklasnieks Daniils Aleksejevs (5 punkti), posmā palaižot pa priekšu Rihardu Atvaru, Daniils jau gan bija visus pieradinājis, ka nevienam negriež ceļu! Daniils pārliecinoši labākais kopvērtējumā starp pagājušā gada iesācējiem. Jāuzteic gan arī Rihards, kurš nospēlēja ļoti mierīgi, ar pārliecību un aizvien pieaugošu sapratni par šahu, uzvarot piecus pretiniekus un piekāpjoties Tomasam un... Marijai, kuru, iespējams, daudzi nemaz īsti nenovērtēja. Rihardam izdevās atkārtot posmu labāko sniegumu – atkal piektā vieta.

No pagājušā gada iesācējiem pagaidām vislielāko spriedzi pieredzējušākajiem spēlētājiem rada Daniils, bet aiz Daniila kopvērtējumā otrs labākais rezultāts no 2. grupas  – Nikolai Danielai Liepiņai, kura neatlaidīgi turpina aizvien uzlabot savu meistarību, šoreiz posmā ieņemot 8.vietu (kopvērtējumā devīto), bet trešajā vietā – Kalvis Apinis. Starp meitenēm 2. grupā labākā – Kristiāna Liepa. Kopvērtējuma “lielo” desmitnieku noslēdza Aiga Gansone, kura pagaidām šajā mācību gadā nav attaisnojusi uz sevi liktās pamatotās cerības, cerēsim, ka pareizi secinājumi izdarīti un gaidīsim labus rezultātus!

Uzvarētāji varēja izvēlēties no bagātā balvu klāsta sev tīkamāko – bija gan šaha pulkstenis, gan magnētiskie šahi, gan audio austiņas un citas jaukas lietas, katrs dalībnieks arī saņēma nelielu dāvaniņu no Olaines domes.

Protams, ka ne visi kļūst par uzvarētājiem, visus nevar un nevajag mērot ar vienu mērauklu! Un var tikai ieteikt kā svarīgāko atskaites punktu katram likt – sevi pašu! Vai darbu, ko daru, es daru vislabākajā veidā, kā varu? Vai es pieaugu savā prasmē, savā varēšanā? Varbūt daru pa roku galam, varbūt slinkoju, varbūt sevi nepiespiežu izdarīt labāk, kaut varu, bet samierinos vien ar mazumiņu? Šaha turnīros ir ļoti daudz zaudētu partiju, bet arī šajā Olaines posmā bija daudzas zaudētas partijas, kas bija pelnījušas uzslavu, kur spēlētāji cīnījās līdz pēdējam, centās pielietot to, ko mācījušies, meklēja katru iespēju, kā pretoties stiprākiem pretiniekiem. Ne vienmēr izdevās, bet – viņi cīnījās! Arī šis posms skaidri uzrādīja to, ka ilgtermiņā ieguldītā darba lielums ir tieši saistīts ar rezultātu. Var piemānīt vecākus, treneri, sevi par ieguldīto laiku un darbu, bet nevar piemānīt – šahu... Spēlē uzrādīsies patiesība. Ja nestrādāsi, rezultāti turpinās kristies un citi ies garām. Un otrādi –  arī Olaines šaha pulciņā ir bērni, kuri nemaz nelielās ar to, cik un ko dara ar šahu, vien klusi strādā, un sacensību rezultāti kāpjt. Ļoti lielu izaugsmi, piemēram, dažos mēnešos parādījis šī gada iesācēju grupas dalībnieks Rudiks Mirzojans, kurš šajā posmā spēja izcīnīt 4 punktus no 7, apsteidzot ne vienu vien pieredzējušāku spēlētāju.

Rezultāti: http://chess-results.com/tnr408094.aspx?lan=1&art=1&rd=7

Tuvākie starti mūsējiem – februāra beigās komandu čempionāts U12 grupā “Cerību kauss”, kur starta komanda veidosies, ņemot vērā Olaines posmu rezultātus. Veiksmi mūsējiem!

 
Sagatavoja:
Trenere Guna Skujiņa

Tev ir kādi jautājumi, ieteikumi vai vēlies pavēstīt ko labu? Raksti mums! :)